сряда, 4 юли 2012 г.

Кибернетичен силов костюм за хора с увреждания

Когато чуете името на японската фирма „ Кибердайн” ще я свържете мислено с нашумялата в миналото екшън поредица „Терминатор”, но  приликите със страшните роботи свършват до там.
Идеята робот да помогне на хора с увреждания да проходят звучи като научна фантастика, но все пак си помислете, защото японската фирма „Кибердайн” е на път да направи научна революция.

Фирмата произвежда вече екзотичен скелет робот, които са нарекли „Хибридни Помощни Крайници” или съкратено ХПК, които много наподобяват тези описани от  писателя Стенли Кубриг в неговия роман „2001: Космическа Одисея”.
Костюмът робот дава сила на човека, който го е облякъл, като той улавя сигналите, които главния мозък изпраща за движение до крайниците и чрез електрически двигатели, той дава възможност да засили желаното движение. За сега направените разработки са за един крак или за двата крака едновременно.
ХПК може да има доста приложения, подобни роботи могат да се използват не само за хора с увреждания, които да могат да ходят, но и за помощта на строителни работници, както и за помощта на пожарникари.
В единият случай, три седмично обучение на човек с ХПК му даде възможност да проходи, след пълна парализа и 10 годишен престой в инвалидна количка, съобщи Йошиуки Санкай изпълнителен директор на „Кибердайн” и професор в университета в  Тцукуба. Компанията се готви да започне масово производство на въпросните костюми и да ги дава под наем, като за тях разработва и производството на специални батерии, които ще влезнат в употреба до една година.
Според Санкай, създаването на роботи само за удоволствие ще бъде безсмислено хоби.  „За това роботите трябва да служат на хората и обществото, за да има и някаква полза от тях”, твърди 52 годишният японски професор.
Пръв има желание да изпробва костюмите роботи японският авантюрист Сейджи Учида, на 48 години, който от 27 е загубил способността да ходи, като е пострадал при пътно транспортно произшествие.  Той мечтае да посети абатството на Мон Сен-Мишел, разположено на скалист остров в източна Нормандия. До там води стръмна и скалиста пътека и единствено костюм робот би могъл да му помогне да го посети. ХПК биха могли да създадат възможност хората с увреждания да могат да посещават и други исторически и трудно достъпни места, без да използват асансьори или елеватори.
Вече 50 дома за хора с увреждания и възрастни в Япония използват ХПК под формата на единични крайници и крака, там където имат парези и слабо запазени движения. За наемането на такова съоръжение за два крака, месечната такса е от 140 000 -150 000 Йени или между 1600 и 1800 долара.
„Кибердайн” планира даването под наем на робот, който да обхване цялото тяло. Костюмът робот ще е в две разновидности и с него ще може да се вдига само с едната ръка товар 70кг., а втората разновидност ще дава възможност с едната ръка да се вдига товар 154кг. Продажбата и масовото производство на такива съоръжения ще започне най-вероятно към 2015г.
Повече от 60 доброволци са привлечени за осъществяване на кибернетични експерименти в студиото на „Кибердайн”. Роботите костюми ще бъдат изпробвани свободно и във фитнес клубове в Токио и в Тцукуба. Като ще бъдат предоставени модели за ляв и десет крак.
Нещо повече в Шанхай се предвижда пробен маратон с такива роботи костюми. „ „Много от откритията по роботика се правят, за да задоволят  нечий личен интерес. Те се произвеждат и след това се мисли, къде би могло да се приложат.”, сподели изследователя Санкай. За това и много от хуманоидите остават само на книга и се завършва само с лабораторни творения, без практическа реализация, убеден е проф. Санкай.
Още от малък японският професор е бил привлечен от роботиката и нейната реализация в помощ на човечеството. В момента Санкай е в преговори с френската чуждестранна компания „Божуе” , която  разработва машини в помощ за строителството. „С тях ние възнамеряваме да произведем костюми роботи, които да помагат в тежкият физически труд на работниците строители. Тези роботи няма да са свързани с медицината”, предаде японският професор.
Немската фирма „Байер Материал Сайънс” , която е част от конгломерата Байер през месец Октомври ще започне масовото производство на пластмасови части от костюма робот, така че той да бъде по-евтин и по-лек.
ХПК ще бъде изпробван в болници в Дания и Швеция.
Санкай планира да създаде образователни програми за студенти в Тцукуба,  които да бъдат обучени  да използват ХПК и да бъдат обвързани с изследователски договори за прилагане на роботите костюми в техните държави.
ХПК може да се използва за помощ при някои рискови професии, каза Санкай.
„Тези костюми роботи могат да се използват от спасителните отряди, от огнеборците и от строителните работници, така че да спасяват човешки животи. Просто не съм в състояние да си представя, какви огромни ползи би могла да има нашата технология, която си е цяло научно революционно откритие,” убеден е проф.Санкай.

Превод от английски език: Димитър Петков
Източник:

Няма коментари:

Публикуване на коментар